Filtruj według
Cena
Szerokość
cm cm
Wysokość
cm cm
Głębokość
cm cm
Filtruj

Namiot z koca i krzeseł w salonie, przyklejane tatuaże, wisiorki z piórek i łapacze złych snów to podstawowe elementy, które towarzyszyły nam w dzieciństwie. Dziś jako dorośli wiemy już, że styl ten, rodem z Afryki, Arabii czy Meksyku to po prostu etno.

Jest jednym z popularnych stylów urządzania, który w nasze wnętrza wraca jak bumerang. Trudno się zresztą dziwić, przywiezione i umieszczone w sercu domu pamiątki przywołują wspomnienia z egzotycznych podróży, a te otrzymane od kogoś odzwierciedlają marzenia o wycieczkach w różne zakątki świata. Dodatkowo styl etno równoważy chłód naszego klimatu i jest lekiem na zimową chandrę.

Egzotyka na co dzień

Jaki jest? To swobodna mieszanka magii, egzotyki i tajemniczości. Nazwa swoje korzenie odnajduje w greckim słowie „ethnos”, co oznacza plemię, naród. Wydobywaniem esencji etno z tradycji ludowych zajmuje się już od 200 lat etnografia – dziedzina nauki. Urządzenie mieszkania w tym stylu bywa także protestem przed ogarniającą świat globalizacją i próbą ochrony tego, co nadzwyczaj piękne i oryginalne, a nie chłodne i masowe. 

Kluczowym elementem stylu etno jest kolorystyka. Etniczny klimat z łatwością uzyskamy dzięki ciepłym barwom, takim jak pomarańczowy, czerwony, słoneczny brąz czy rudy, a także odcieniom roślinnym – zieleniom czy oliwce. Odważniejsi mogą sobie pozwolić na odrobinę szaleństwa i wykorzystać wyrazistą fuksję. Idealną opcją jest pomalowanie trzech ścian w odcieniach beżu, a jednej na ciemnobrązowy lub czerwony. W zależności od wielkości pomieszczenia i ilości ciemnych kolorów powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na oświetlenie. Im ciemniej, tym więcej sztucznego światła będzie potrzebne dla naszego komfortu. W styl etno idealnie wpisze się lampa wykonana z drewna teakowego – to ekologiczny i wyjątkowy materiał, którego nie powstydzi się żaden z jego miłośników. 

Meble i dodatki w stylu etno

Aranżując pomieszczenia, warto zwrócić szczególną uwagę na tkaniny, z których są wykonane meble lub którymi chcemy je odświeżyć. Aby odnowione sofy czy fotele były z nami jak najdłużej, oprócz wzoru warto zwrócić uwagę na jej parametry techniczne, takie jak gramatura i odporność na ścieranie. Im wyższy współczynnik, tym bardziej wytrzymała tkanina. Wśród etno materiałów na szczególną uwagę zasługują te z indyjskimi wzorami, o nietypowych połączeniach kolorystycznych – czerwieni z beżem czy morskiego z szarym. Są wystarczająco awangardowe, aby znaleźć zastosowanie zarówno na meblach, jak i elementach dekoracyjnych, np. poduszkach. Jeżeli dodatkowo będą z domieszką naturalnego lnu, możemy być pewni ich wyjątkowości i trwałości. 

Jeżeli należysz do grupy ludzi, którzy w obawie przed kiczem i przesadą wolą bazować na klasyce, uspokajamy. We wnętrzu etno z pewnością odnajdzie się meblarska klasyka – ciemnobrązowe lub przeciwnie – kremowe meble wypoczynkowe. W nawiązaniu do natury styl ten w swojej dużej części bazuje na drewnie, szczególnie jego egzotycznych odmianach o wyrazistym rysunku słojów. Najkorzystniej wybrać meble wykonane z lakierowanych desek, o kolonialnym bądź azjatyckim wzornictwie jak np. minimalistyczne stoliki kawowe. Doskonałym rozwiązaniem będą zestawy stolików, które można schować jeden w drugi, tak aby nie zajmowały zbyt wiele miejsca, szczególnie jeśli mamy do wykorzystania niewielką przestrzeń, a chcemy poczuć wyjątkowy smak etno.

Stylizowane bibeloty

Aby afrykańska magia weszła do naszych wnętrz, najlepiej udekorować dom elementami przywiezionymi z egzotycznych wycieczek: poduchami, stolikami czy dywanikami. Kiedy jednak nie posiadamy tego typu gadżetów, a marzy nam się trochę etnicznego klimatu, wykorzystajmy jeden z najpopularniejszych wzorów – pióra wykonane z metalu bądź porcelany w metalicznych kolorach, po których według pradawnych wierzeń, mają spływać złe sny i przechodzić w niebyt. 

Warto zwrócić uwagę na takie dodatki jak charakterystyczne drewniane maski czy figurki, drewniane lub ceramiczne tace czy etno zastawę. Pomieszczenie powiększą optycznie lustra, w odcieniach brązu lub w ciemnych, drewnianych ramach. Atmosferę dopełnią szklane szkatułki i misy czy wazony. Wszystko to wniesie do naszego domu klimat orientu. 

Menu

Ustawienia

Stwórz darmowe konto, aby zapisywać ulubione produkty.

Zaloguj się / Rejestracja