
Sztruks obiciowy POSO

Tkanina obiciowa MAKALU

Okleina winylowa MHT0-33 - kawa z mlekiem matowy

Styl retro to powrót do lat 50., 60. i 70. w ich najefektowniejszym wydaniu. I chociaż w dzisiejszych czasach okna mieszkań są większe, standard wysokości inny, a oświetlenie lepsze, musimy się naprawdę bardzo postarać, aby poczuć w swoich wnętrzach powiew tamtych lat.
Urządzanie domów w stylu retro wymaga czasu, spokojnego podejścia i przemyślanych decyzji, głównie przez wzgląd na zdobywanie unikatowych przedmiotów. Warto się również przyjrzeć ofercie mebli stylizowanych, które w niczym nie ustępują swoim pierwowzorom sprzed lat. Kwintesencją stylu retro są meble tapicerowane z elementami drewna, a także drewniane komody, sekretarzyki i witrynki. Styl ten garściami czerpie z baroku i dawnych lat, ale także ze wzornictwa PRL. Niebanalne, stylizowane dekoracje na chłodnym, minimalistycznym tle to idealnie kontrastowa kompozycja.
Co wyróżnia styl retro we wnętrzach?
Przedmioty charakterystyczne dla tego okresu to: ciężkie stoły, masywne komody na zwężających się nóżkach, politurowane szafy czy meble wielofunkcyjne.
We wnętrzu retro sprawdzą się meble drewniane rzeźbione i tapicerowane, wykończone naturalnym fornirem dębowym. W stylu tym na pierwszy plan wysuwają się lekko lśniące aksamity, plusze, matowe lny i flausze oraz bawełny. Jednym ze sztandarowych elementów charakterystycznych dla epoki, są ludwikowskie fotele i krzesła, koniecznie z drewnianymi podłokietnikami i mięsistym siedzeniem.
We wnętrze doskonale wpiszą się wzorzyste zasłony, nasycone kolorem materiały obiciowe, serwety i obrusy. Na podłodze, jeżeli nie mamy drewnianych desek, równie stylowo będą wyglądać orientalne dywany. W sypialni sprawdzi się drewniane łóżko, a w łazience stylowa armatura z mosiądzu lub miedzi i duża wanna na rzeźbionych nogach.
Kolorystyka retro
Dzisiejsza wersja stylu retro dopuszcza stosowanie zarówno ciemnych, nasyconych barw, jak i złamanych bielą – pasteli. Wszystko zależy od naszych upodobań oraz wielkości mieszkania – do małych polecamy jaśniejsze kolory, które optycznie je powiększają. Podłoga w takim wnętrzu powinna być drewniana, nie tylko ze względu na retro charakter, ale także wytrzymałość, funkcjonalność i uniwersalność. Na ścianach sprawdzi się wzorzysta tapeta, np. w graficzne kwiaty.
W minionych latach szczególną uwagę przywiązywano do materiału, z którego tworzone były rzeczy. Tamtejsze wzornictwo opierało się na szlachetnych materiałach, szkle czy drewnie. Odradzająca się miłość do projektowania nie uznawała zamienników. Jeżeli znowu chcesz się przenieść w tamte czasy, warto poszukać czegoś niepowtarzalnego, obok czego nikt nie przejdzie obojętnie. Nietuzinkowa ozdoba na ścianę czy zegar z timerem, będą perfekcyjnym wyznacznikiem stylu retro.
Styl retro w dowolnej odsłonie
Jednym z wyznaczników retro stylu jest unikatowa zastawa stołowa. Wyjątkowy jest zestaw złotych talerzy lub z motywami zwierzęcymi, które ozdobią Twoją kuchnię w najszlachetniejszy sposób. Prawdziwym rarytasem w pomieszczeniu retro będzie zegar klapkowy.
Lampy z tamtego okresu kojarzone są z surowością i wyraźnym wyeksponowaniem dużej żarówki. Całości dopełnia długi, zwisający przewód i kilkuramienny żyrandol z charakterystycznymi kloszami. Nowoczesna wersja tego stylu to nadal wyraźnie widoczne żarówki, jednak w bardziej kompaktowym rozmiarze i ze szklanym kloszem.
Musisz się zalogować
Zaloguj się / RejestracjaStwórz darmowe konto, aby zapisywać ulubione produkty.
Zaloguj się / Rejestracja