Stare hale fabryczne i artystyczne pracownie lat 50. XX wieku. To tam zapoczątkowany został jeden najbardziej surowych stylów, jaki kiedykolwiek istniał - loft. Mimo, że stworzenie w takim wnętrzu przytulnej, domowej aury wymaga nieco wysiłku, jest on wciąż chętnie wybierany przez projektantów.
Mimo że loft przywodzi na myśl wysokie, ciężkie pomieszczenia, mieszkanie urządzone w tym stylu wcale nie musi przytłaczać. Wręcz przeciwnie – dobranie odpowiednich dodatków sprawi, że pomieszczenie nabierze przytulnego klimatu i będzie miejscem, do którego zawsze chce się wracać.
Na początku należy skupić się na podstawowych elementach, takich jak podłoga czy kolor ścian. Styl loftowy gustuje w surowej cegle, betonowych wylewkach, a nawet w podniszczonych parkietach. Ważne są tu kolory – skupiaj się na szarościach, i przełamuj je odcieniami czerwieni i granatu. Możesz też zastosować płytki imitujące cegłę bądź fototapetę, dzięki którym w prosty sposób osiągniesz efekt hali fabrycznej sprzed lat.
Ciężkie meble
Podstawą każdego domu są meble, które nie tylko wpiszą się w charakter wnętrza, ale i posłużą przez długie lata. Geometryczne, surowe konstrukcje z metalowymi elementami to podstawa pomieszczeń w loftowym stylu. To przede wszystkim masywne regały i ciężkie stoły na żeliwnych nogach, przypominające nieco stoły warsztatowe. Sprawdzą się również betonowe stoliki kawowe czy pufy imitujące kamienie.
Aby wnętrze nie okazało się zbyt surowe, warto wykorzystać w aranżacji drewno w ciepłym odcieniu. Dzięki niemu mieszkanie nabierze przytulności, niezbędnej do stworzenia rodzinnej i przyjaznej atmosfery.
Umiar w dodatkach
W stylu loftowym zdecydowanie liczy się jakość, a nie ilość i nie inaczej jest w przypadku dodatków. Postaw więc na konkretne dekoracje, takie jak betonowe misy czy szklane wazony, stanowiące dopełnienie aranżacji.
Ważne są na pewno lampy, zwłaszcza te o dużych kloszach – szklanych bądź metalowych w oryginalnym bądź czarnym kolorze. Na oknach z kolei sprawdzą się zasłony w odcieniach szarości lub beżu, które dodadzą pomieszczeniom intymności.
Dozwolone jest w przypadku loftu łamanie konwencji. Nie popełnisz błędu, decydując się na wykorzystanie również dodatków w stylu klasycznym czy glamour. Eklektyzm jest wręcz jednym z wyróżników tego stylu, co pozwala na dużą swobodę i eksperymentowanie we wnętrzach.