Jakiś czas temu nasze wnętrza szturmem zdobył styl skandynawski. Nikt pewnie nie pamięta, jak to się zaczęło. Polacy po prostu go pokochali. Styl skandynawski w salonie jest niczym powiew świeżej bryzy nad morzem.
Wnętrza urządzone w tej konwencji są przytulne i miłe dla oczu. Panuje w nich elegancja, ale taka niezobowiązująca i niewymuszona. Nagle okazuje się, że wystrój nie musi być monotematyczny. Mamy tu bowiem połączenie przedmiotów, mebli, wzorów i tkanin ultranowoczesnych z rustykalnymi i staroświeckimi. Nikogo nie dziwi zestawienie komody czy kredensu po babci z loftowym oświetleniem czy designerskimi bibelotami.
Jasne wnętrze w naturalnych barwach
To właśnie kolory używane w skandynawskich stylizacjach dają wnętrzom tę lekkość. Sprawiają, że pomieszczenia są jasne i energetyczne. Przeważają w nich odcienie bieli, szarości, pastelowego błękitu czy pudrowego różu, które nadają powierzchniom eteryczny charakter. Dla przełamania nadmiernej bladości barw stosuje się dodatki w kolorze ciepłego brązu, ze skóry czy drewna oraz czarne akcenty.
Ważne, by zachować odpowiednie proporcje i nie stworzyć ciężkiej przestrzeni. Dlatego te ciemne barwy nie mogą mieć głębi aksamitu czy weluru, najlepiej, jeśli będą płaskie i matowe.
Proste i funkcjonalne meble
W tej materii panuje kontrolowana dowolność. Nie ma tu obowiązkowych kompletów wypoczynkowych czy meblościanek. W klimacie skandynawskim każde krzesło przy rodzinnym stole może być inne. Obok kanapy o modernistycznym wyglądzie może stanąć babciny fotel bądź odwrotnie. W tego typu aranżacji zaleca się unikać mebli o ciężkim wyglądzie. O ile mogą być w różnych stylach, o tyle nie każdy styl mebla tu pasuje. W takie wnętrze nie wpisze się skórzana kanapa z dębowymi, bogato rzeźbionymi oparciami czy wypoczynek tapicerowany wzorzystym welurem.
Meble w pomieszczeniach urządzonych w stylu skandynawskim są przeważnie jasne, o delikatnej bryle, często osadzone na drobnych nóżkach. To ażurowe kredensy i niezabudowane regały, niskie stoliki kawowe na cienkich nogach czy przeszklone szafki kuchenne. Dominują tu proste powierzchnie, bez rzeźbień, frezów i innych zdobień.
To wszystko nadaje wnętrzu lekkości, nawet jeśli mebli jest dużo.
Dodatki i dekoracje w stylu skandynawskim
Poduchy, grafiki na ścianach, podkładki i bieżniki na stół, lampki, świeczniki i inne bibeloty w stylu skandynawskim mogą być w radosnych, nasyconych kolorach. Wciąż jednak panuje zasada zachowania względnej prostoty i oszczędności formy. Dodatki w intensywnych kolorach muszą być niewielkie i delikatne, nie należy też przesadzać z ich ilością.
Zresztą minimalizm w dodatkach jest tutaj w cenie. W skandynawskim salonie czy sypialni można znaleźć na komodzie rustykalny świecznik obok lampki nocnej w stylu przemysłowym, ale już nic więcej tam nie powinno już stać.