Trendy w doniczkach

doniczki

Niezmiennie od wieków człowiek wykazuje chęć obcowania z naturą. Jedni po prostu wybierają życie na wsi, inni na obrzeżach miast w otoczeniu zieleni. Ci, którzy muszą jednak mieszkać w blokach w środku miasta, starają się na różne sposoby wprowadzać zieleń do swojej przestrzeni. 

Sadzimy kwiaty lub zioła na balkonach i tarasach lub stawiamy na okiennych parapetach. Każdy docenia ich dobroczynny wpływ na nastrój i zdrowie. Produkują tlen, są odpoczynkiem dla oczu, a przede wszystkim pięknie zdobią wnętrze naszego domu. Dekoracyjny charakter kwiatów podkreślają z kolei doniczki i osłonki.  Oferta osłonek do kwiatów jest niezwykle szeroka. Najczęściej wybierane są doniczki ceramiczne i plastikowe o różnych wzorach i kolorach.

Ceramika. Niezmiennie od lat doniczki ceramiczne cieszą się dużym powodzeniem. Popularne są zarówno te powleczone warstwami kolorowego szkliwa, jak i tradycyjne warianty w naturalnym, kolorze, okrągłe lub kwadratowe. 

Beton. To bardzo młody trend. Doniczki tego typu wkroczyły na salony, kiedy beton stał się modnym motywem dekoracyjnym w kwestii aranżacji wnętrz. 

Metal. Najpopularniejsze doniczki na zioła, ale nie tylko. Modne doniczki metalowe mogą mieć romantyczny, ażurowy styl albo przeciwnie, surowy i nieco industrialny charakter.

Nieregularne kształty. To doniczki ceramiczne, które łamią stereotypy. Kto powiedział, że osłonki na doniczki lub same doniczki muszą być równe i symetryczne? Mamy więc różnego rodzaju łamane, wyginane i rozciągane w różnych kierunkach formy. Taka doniczkowa abstrakcja. 

Wysokie donice. Dzisiejsze donice w rozmiarze XXL, przeznaczone dla dużych roślin, nie są szerokie i ciężkie. Przeciwnie, są smukłe i wysokie, czworokątne lub owalne. 

doniczki

Jak dobrać doniczkę?

Wybierając doniczki na zioła lub inne rośliny musimy przede wszystkim kierować się ich dobrem. Przed wyborem doniczki, należy sprawdzić, jakie rozmiary osiąga dana roślina. Zbyt mała doniczka, która będzie ograniczać system korzeniowy, sprawi, że roślina nie będzie rosła prawidłowo. Jako przeciwieństwo można przytoczyć wszelkie zioła, które nie mają dużych korzeni. Wystarczą tu niewielkie doniczki, ważne by miały odwodnienie.

Są też rośliny, które wymagają specjalnego podłoża lub stałego dostępu do wody. Wtedy najlepsze są doniczki z funkcją stałego nawadniania, ze specjalnym aparatem dozującym stopniowo wodę. Część roślin, głównie wszelkie odmiany storczyków, wymagają ciągłego dostępu światła do korzeni. W tym celu stosujemy doniczki do storczyków z przeźroczystego lub półprzeźroczystego plastiku czy  barwionego szkła. 

Wiedza na temat kupowanych roślin przydaje się również w kwestii zachowania późniejszych proporcji między doniczką a wyhodowanym okazem. Oczywiście różnej wielkości doniczki są odpowiednie do różnych roślin. W przypadku sukulentów czy innych roślinek, które nie rosną wysokie, stosujemy małe doniczki dla zachowania proporcji i odwrotnie. Z kolei wielka palma czy yukka najlepiej zaprezentują się w dużych, masywnych donicach.  

Gdzie najlepiej sprawdzą się rośliny w doniczkach?

Zasada nadrzędna to lokowanie roślin w pomieszczeniach ze stałym dostępem do światła. Wobec tego najczęstszym miejscem jest salon i inne nasłonecznione pokoje, a także kuchnia. Wtedy też doniczki i osłony muszą pasować do wystroju, jaki tam panuje lub jaki planujemy uzyskać w pomieszczeniu. Tradycyjne wnętrza lubią ceramikę i naturalną terakotę, w mieszkaniach loftowych spójną estetykę stworzymy z użyciem doniczek i osłonek metalowych czy betonowych, a w kuchni klimat stworzą zioła w metalowych małych wiaderkach lub ceramicznych cudeńkach.