Dywan pod stolik kawowy

Dodany dnia10 miesięcy temu
Ulubione0

Jaki dywan wybrać pod stolik kawowy?

Dywan jest nie tylko funkcjonalnym elementem wystroju wnętrza, ale także (a może przede wszystkim) doskonałym narzędziem do tworzenia atmosfery, podkreślenia stylu i wydzielania poszczególnych stref w pomieszczeniu. Ta ostatnia cecha jest szczególnie istotna w przypadku wyboru dywanu pod stolik kawowy w salonie, ponieważ to właśnie kącik wypoczynkowy stanowi centralny punkt tego pomieszczenia. Zatem jaki dywan sprawdzi się pod okrągły stolik kawowy, a jaki pod prostokątny? Jaki wzór dywanu będzie najlepszy do salonu w stylu glamour, a jaki do salonu nowoczesnego? Daj się zainspirować – mamy dla Ciebie kilka ciekawych porad i podpowiedzi.

Dywan pod stolik kawowy – jak znaleźć odpowiedni?

Pierwszym krokiem w wyborze odpowiedniego dywanu pod stolik kawowy jest zrozumienie swoich oczekiwań, a mówiąc innymi słowy – ustalenie, jakie funkcje powinien spełniać dywan pod stolik kawowy. Zastanów się, czy dywanik ma być wyłącznie elementem dekoracyjnym, czy ma dodatkowo pełnić rolę komfortowej, miękkiej powierzchni, na której będziesz mógł chodzić boso? A może zależy Ci na tym, by dywan w salonie jasno wyznaczał strefę wypoczynku w pomieszczeniu? Odpowiedź na te pytania jest bardzo ważna, ponieważ to od niej zależy m.in. to, jaki kształt i rozmiar ma mieć dywan pod stolik kawowy do salonu.

Kolejną kwestią, którą powinieneś rozważyć są także potrzeby, preferencje i przyzwyczajenia wszystkich mieszkańców. Być może Twoje dziecko ma alergię na kurz? A może jesteś właścicielem wesołego czworonoga, który po spacerze ucina sobie drzemkę przy kanapie? Uwzględnienie takich informacji pomoże Ci dobrać nie tylko rozmiar, ale i materiał, z którego będzie wykonany dywan. Bazując na powyższym przykładzie, nie ciężko o wniosek, że właścicielom niesfornych pupili łatwiej będzie utrzymać w czystości niewielki dywan o krótkim włosiu, prawda? A nie zapominaj, że komfort użytkowania i prostota pielęgnacji powinny iść na równi z estetyką.

Jak wybrać kształt i rozmiar dywanu pod stolik kawowy?

Jak już ustaliliśmy, ważnym czynnikiem przy wyborze dywanu pod stolik kawowy jest oczywiście jego wielkość. Jednak znając już funkcję, którą dywan ma spełniać oraz specyficzne potrzeby domowników o wiele prościej jest dobrać odpowiedni rozmiar.

Kolejną rzecz, którą powinieneś wziąć pod uwagę wybierając nowy dywanik jest rozmiar stolika kawowego i pozostałych mebli. Warto, żeby wszystkie elementy ze sobą proporcjonalnie współgrały. W tej kwestii zazwyczaj spotykamy się z dwoma rozwiązaniami:

• dywan wyłącznie pod stolikiem kawowym – w tej sytuacji dywan powinien być nieco większy od mebla, tak, aby pozostawał widoczny poza jego bryłą,

• dywan obejmujący całą strefę wypoczynkową – w tej sytuacji dywan powinien być na tyle duży, żeby obejmował także fotele, pufy i kanapę. W ten sposób płaszczyzna dywanu wyznaczy obszar konkretnej strefy w ramach pokoju dziennego, oddzielając ją np. od przestrzeni jadalnianej.

Zostaje jeszcze wybór kształtu dywanu. Jeśli stawiasz na dywan w rozmiarze zbliżonym do stolika kawowego, warto uspójnić oba te elementy – a więc do prostokątnej ławy dodać prostokątny dywan do salonu, a do okrągłego stolika dopasować okrągły dywan do salonu. Dzięki temu w pomieszczeniu zagości ład i harmonia, a Ty unikniesz efektu przytłoczenia.

Dywany pod stolik kawowy glamour, skandynawskie, nowoczesne…

Styl i wzór dywanu mają istotne znaczenie dla aranżacji całego wnętrza. Przy dopasowywaniu dywanu do wystroju salonu kolejny raz warto kierować się zasadą spójności. Jeśli salon ma nowoczesny charakter, można rozważyć dywan w geometryczne wzory lub w jednolitym kolorze, który stworzy minimalistyczną i schludną przestrzeń. W przypadku wystroju klasycznego, dywan o bogatych wzorach, motywach roślinnych lub orientalnych może dodać elegancji i ciekawego charakteru. Salony boho z kolei lubują się w dywanach z etnicznymi wzorami lub lekkimi chwostami. Niezależnie od tego, jaki styl gości w Twoim domu, ważne żebyś traktował dywan jako ważną część aranżacji salonu i dopasował jego styl do pozostałych elementów wnętrza.

Ta sama zasada tyczy się koloru dywanu. Powinien on harmonizować z innymi elementami wystroju salonu, takimi jak tapety, meble czy zasłony bądź zupełnie odwrotnie – dywan może być ciekawym, wyróżniającym się kolorem akcentem.

Wybór odpowiedniego dywanu pod stolik kawowy w salonie jest istotnym krokiem w aranżacji tego ważnego wnętrza. Dobrze dobrany dywan pod stolik kawowy nie tylko dodaje uroku i charakteru naszemu salonowi, ale wyznacza poszczególne strefy w pomieszczeniu i zapewnia wygodę oraz komfort. Jesteśmy przekonani, że biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, o których wspomnieliśmy uda Ci się znaleźć idealny dywan do salonu, który wraz z meblami i pozostałymi tekstyliami stworzy przepiękną i spójną aranżację, o jakiej marzysz.

Menu

Ustawienia

Stwórz darmowe konto, aby zapisywać ulubione produkty.

Zaloguj się / Rejestracja