Fotel uszak – kolejna odsłona klasyki
Fotel uszak to jeden z ponadczasowych mebli, które po dziś dzień wspaniale prezentują się w naszych wnętrzach. Obecny w domach od setek lat, niezmiennie zachwyca elegancją.
Historia powstania tego mebla nie jest jasna. Domniemywa się jednak, że około roku 1600 w Anglii, kiedy od surowych ścian kamienic bił chłód, a jedyną możliwością ogrzania był kominek usytuowany w centralnej części domu, zrodził się pomysł siedziska z oparciem, które chroniłoby przed zimnem. Duża przestrzeń powodowała przeciągi, przed którymi trzeba było się ukryć, i tak właśnie powstał Wingback Chair, czyli popularny uszak.
Dlaczego uszak?
Nazwa tego fotela pochodzi od specjalnych listew, którymi było osłaniane oparcie. Mówiono na nie skrzydła lub właśnie uszy. Oprócz nich fotel wyróżniały drewniane nóżki oraz duże, wygodne siedzisko. Ze względu na solidny, drewniany stelaż, uszak towarzyszył rodzinie przez wiele pokoleń.
Są też zwolennicy innej teorii, według której dopiero w XVII wieku na dworze Ludwika XIV powstał prototyp masywnego i wygodnego uszaka. Miałaby o tym świadczyć budowa takiego fotela – tapicerowane wysokie oparcie – nawiązujące do tronu, a także szerokie, mięsiste siedzisko. Konstrukcja osadzona była na drewnianych, wygiętych nóżkach.
Kiedy ich popularność zaczęła rosnąć, znalazły swoje miejsce także w sypialni, a w czasach wiktoriańskich – zarezerwowane były dla osób starszych. W XVIII wieku rozpoczęło się generalne udoskonalanie uszaka – skupiono się wówczas na komforcie użytkowania, w niektórych modelach opuszczono siedzenie, które zaczęto wypełniać miękkim końskim włosiem, a całość pokrywano ozdobną tkaniną.
Uszak w XX wieku
XX wiek to dwa charakterystyczne projekty całkowicie unowocześnionych foteli: „Egg” Arne Jacobsena, charakteryzujący się opływowym kształtem, chromowaną nogą zamiast toczonych nóżek oraz uszami jako elementem wyprofilowanego oparcia oraz „Wingback Chair” Toma Dixona. Ten drugi z kolei posiada mięsistą poduchę, cztery proste nóżki i zwężane oparcie.
Dzisiejsze fotele uszaki obijane są różnego typu tkaninami, ważne jednak, aby zwrócić uwagę na ich jakość, która sprawia, że mebel zostaje z nami na lata. Długowieczność zapewni mu z pewnością drewniany stelaż, siedzisko z wysokiej jakości pianki oraz drewniane nóżki.
Uniwersalny fotel
Tradycyjny uszak idealnie sprawdzi się eleganckich, klasycznych gabinetach i salonach. Jasne kolory tapicerki świetnie podkreślą przytulny charakter stylu prowansalskiego. Pamiętajmy, że współczesna technologia zapewnia nam wiele możliwości – przede wszystkim kolorystycznych i obiciowych. Te w fantazyjnych wzorach na tkaninie znajdą zastosowanie we wnętrzach w stylu nowoczesnym oraz urban jungle. A w mieszkaniu urządzonym w stylu loftowym warto pokusić się o wygodnego uszaka w chłodnym odcieniu.
Fotel uszak jest na tyle uniwersalny, że sprawdzi się jako jedyny element dekoracyjny w kącie, a także przy retro komodzie z książkami czy stoliku kawowym. Stanowi doskonałe uzupełnienie pokoju dziecięcego i sypialni.
Przeczytaj także:
https://makehome.pl/blog/63_jasny-salon-w-odcieniach-brazu.html
https://makehome.pl/blog/59_wyrazisty-gabinet-w-stylu-retro.html
https://makehome.pl/blog/33_o-czym-pamietac-przy-zakupie-mebli-tapicerowanych.html