Doniczki w roli głównej

Dodany dnia4 lat temu
Ulubione0

Rośliny są ozdobą, której zdecydowanie nie powinno zabraknąć w żadnym domu. Do ich walorów zalicza się nie tylko atrakcyjny wygląd, ale też pozytywny wpływ na nasze zdrowie poprzez dostarczanie tleniu i zwiększanie wilgotności powietrza, a także oczyszczanie go. Aby jednak jak najlepiej wyeksponować ich walory dekoracyjne, niezbędne są odpowiednie doniczki.

Przed zakupem donic trzeba zastanowić się nad kilkoma kwestiami, m.in. jak duże rośliny będą się w nich znajdować oraz gdzie chcemy je umieścić. Warto kierować się kilkoma prostymi zasadami, które pozwolą nam uniknąć błędów aranżacyjnych, jak i tych dotyczących pielęgnacji.

doniczki plecione

Jak dobrać donicę do rośliny?

Po pierwsze, donice należy dobierać zgodnie z wielkością bryły korzeniowej, a wraz ze wzrostem rośliny, zmieniać je na takie o większej pojemności. Zbyt ciasna doniczka spowoduje, że korzenie nie będą w stanie rozrosnąć się wystarczająco w stosunku do  górnej części rośliny. Wysokość donicy powinna stanowić mniej więcej 1/3 wysokości rośliny.

Przykładowo, palmy oraz rośliny o twardej i zdrewniałej łodydze potrzebują dużych donic z otworami odpływowymi (nie można w tym przypadku zapomnieć o podstawkach). Tak dobrana doniczka zapewnić im odpowiednią przestrzeń do wzrostu korzeni. Z kolei kwiaty o małym ukorzeniu oraz kaktusy należy sadzić w donicach płaskich.

                                doniczki

 

Donice w różnych stylach

Wybór donic jest niemalże nieograniczony. Możemy postawić na te najprostsze, w minimalistycznej wersji, ale i na takie w stylu boho, prowansalskim, glamour czy retro. Wśród nich dostępne są zarówno te standardowe, jak i wiszące czy na nóżkach.  Ceramiczne, betonowe, szklane, czy z tworzywa sztucznego. Najważniejsze jest to, aby współgrały one z aranżacją i – jeśli jest ich więcej – były ze sobą spójne. Cechą, która je połączy może być kolor, kształt, a nawet wielkość. Wszystko zależy od aranżacji, którą przygotujemy i gatunków roślin, na które się zdecydujemy.

doniczki boho

Donice są dekoracją, która pozwala na dużo elastyczności. Możemy wybrać jedną o dużym rozmiarze i umieścić w niej pokaźną roślinę, ale i zdecydować się na kilka mniejszych doniczek. Ten drugi wariant  daje nam więcej możliwości – postawmy je więc w różnych miejscach pokoju lub obok siebie, tworząc ciekawą kompozycję.

Aby nie wprowadzić chaosu do wnętrza, warto wybrać donice w tym samym kolorze. Jednak w stonowanych wnętrzach można zastosować kontrast i uczynić z doniczek główny motyw aranżacyjny.

doniczki na nóżkach


Doniczki na inne sposoby

Sposobów na wykorzystanie doniczek jest jednak o wiele więcej. Przede wszystkim mogą stanowić miejsce na zioła czy nawet świeże kwiaty, a podczas specjalnych okazji staną się bazą do dekoracji, na przykład świątecznych.

Czemu nie miałyby się sprawdzić też jako zamiennik pudełek do przechowywania drobiazgów? Z powodzeniem zastąpią one pojemniki na przybory do makijażu, akcesoria papiernicze czy malarskie. Staną się przy tym oryginalnym i funkcjonalnym detalem we wnętrzu.

doniczki plecione

Przeczytaj także:

https://makehome.pl/blog/96_najmodniejsze-doniczki.html

https://makehome.pl/blog/89_aranzacja-tarasu-i-balkonu.html

https://makehome.pl/blog/95_salon-w-stylu-boho.html

Menu

Ustawienia

Stwórz darmowe konto, aby zapisywać ulubione produkty.

Zaloguj się / Rejestracja