Sztruks - wielki powrót stylowej tkaniny!

Dodany dnia2 lat temu
Ulubione0

W latach 70 i 80 sztruks był niezwykle modnym i popularnym materiałem. Widać było go w stylizacjach odzieżowych, na meblach oraz w różnego rodzaju dodatkach tekstylnych. Na jakiś czas sztruks tapicerski zniknął z obowiązujących trendów, by dzisiaj znów móc powrócić i królować we wnętrzach.

Sztruks historia:

Historia sztruksu sięga XVIII-wiecznej Anglii. W tamtym okresie materiał sztruksowy służył do szycia królewskiej odzieży wierzchniej. Na wyspach brytyjskich sztruks nazywano CORDUROY, co w dosłownym tłumaczeniu oznaczało „płótna króla”. Samo „cord” to określenie na sznurek, co nawiązuje do widocznych na materiale prążków. Z czasem wynaleziono nieco tańszy odpowiednik tej tkaniny prążkowanej i zaczęto ją stosować do szycia odzieży roboczej, sportowej, a także dziecięcej. W ten sposób sztruks stał się tkaniną uniwersalną, wykorzystywaną przez wszystkie klasy społeczne.

Co to jest sztruks i jak go rozpoznać?

Sztruks tapicerski znany jest od bardzo dawna, ale budzi skrajne emocje. Ma grono oddanych wielbicieli, ale też jest sporo osób, które nie potrafią się przekonać do tego oryginalnego i wyjątkowego materiału. Sztruks rozpoznajemy po specyficznym, grubym kroju w prążki. Runo tkaniny sztruksowej posiada przyjemne mikrowłoski, które są wyjątkowo miękkie i delikatne w dotyku. Sztruks obiciowy wyróżnia także spora grubość materiału, dzięki czemu jest on niezwykle trwały i wytrzymały.

Na rynku tkanin obiciowych możemy spotkać się z kilkoma rodzajami sztruksu. Rozróżnia się go ze względu na ilość prążków na 10 cm. Można spotkać typ mający do 10 prążków, od 10 do 25, od 25 do 40 oraz powyżej 40 prążków. Typ od 25 do 40 prążków najczęściej widoczny jest na różnego rodzaju meblach tapicerowanych. Sztruks drobny, taki powyżej 40 prążków zazwyczaj jest wykorzystywany do produkcji odzieży dla najmłodszych lub rozmaitych akcesoriów dziecięcych. Sztruksowe kurteczki, spodenki, kołderki, czy beciki to bardzo popularne elementy wyposażenia dziecięcej garderoby.

Sztruks lub welwet – podobieństwa i różnice

Do dzisiaj wiele osób utożsamia welwet ze sztruksem. W niektórych krajach na sztruks mówi się welwet. Są to jednak dwa zupełnie różne materiały. Ich wspólnym mianownikiem jest jedwabista i miękka struktura, niczym aksamit. Welwet jest owszem bardzo przyjemny w dotyku, ale nie posiada charakterystycznych prążków.

Zastosowanie sztruksu

Sztruks to bardzo uniwersalny i praktyczny materiał. Jest miękki i delikatny w dotyku. Z drugiej strony posiada doskonałe parametry techniczne. Dzięki temu idealnie sprawdzi się na różnego rodzaju meblach tapicerowanych. Meble pokryte sztruksem obiciowym zachwycają swoją miękkością. Zyskują w ten sposób dodatkowe walory praktyczne. Wypoczynek na takim meblu to relaks i ogromna przyjemność.

Tkanina sztruksowa jest niezwykle trwała i wytrzymała. Sprawia to, że mebel nią obity będzie służył nam przez długie lata, ciesząc oko nieskazitelnym i estetycznym wyglądem. Sztruksowy narożnik czy sofa będą stanowiły oryginalny i bardzo charakterystyczny element aranżacyjny w pomieszczeniu. Sztruksowe meble tapicerowane świetnie odnajdą się we wnętrzach vintage, retro, klastycznych, ale również nowoczesnych. Dodatkowo sztruksowy mebel nada ciepła i przytulnej atmosfery. Warto się przełamać i zastosować takie odważne i nieoczywiste rozwiązanie. Sztruks doskonale też będzie prezentował się na akcesoriach tekstylnych. Poduszki, narzuty, koce to tylko kilka propozycji z wykorzystaniem tkaniny sztruksowej w dodatkach dekoracyjnych. Miękkość i niezwykle przyjemna struktura tego materiału idealnie sprawdzi przy szyciu poduszek ozdobnych. Miła, ciepła i wyjątkowo delikatna narzuta na łóżko będzie nie tylko cudowanie wyglądać, ale też ogrzeje nas w chłodne wieczory. Sztruks też z powodzeniem sprawdzi się w legowiskach dla zwierząt. Jest to bowiem materiał bardzo łatwy w utrzymaniu czystości.

Pielęgnacja i czyszczenie sztruksu tapicerskiego

Jak już wcześniej wielokrotnie było podkreślane, sztruks jest materiałem odpornym na zabrudzenia. W sytuacji, gdy zdarzy się nam poplamić tkaninę w prążki, nie musimy się martwić, gdyż są łatwe sposoby na to, by jej się szybko pozbyć. Sztruks tapicerski po prostu przecieramy wilgotną ścierką lub szczotką z miękkim włosiem. Materiał sztruksowy można też z powodzeniem prać w pralce. Trzeba przy tym jedynie pamiętać, aby robić to w programie o niskiej temperaturze, przy użyciu odpowiednich środków.

Sztruksowe nowości od Make Home

Dobierając asortyment do naszego sklepu nieustannie śledzimy panujące trendy. W związku z wszechobecnym powrotem sztruksu tapicerskiego, również my poszerzyliśmy naszą ofertę o dwie nowe kolekcje sztruksu obiciowego. Poznajcie Poso i Ontario - nasze wyjątkowe nowości. Tkaniny te zachwycają swoja miękkością i delikatnością. Dodatkowo są bardzo dobre jakościowo i posiadają znakomite parametry techniczne. Mebel pokryty sztruksem całkowicie odmieni charakter wnętrza. Nasza oryginalna kanapa sztruksowa jest tego najlepszym przykładem. Sztruks doskonale wygląda także w dodatkach. Miękka, sztruksowa poduszka umili chwile wypoczynku po ciężkim dniu oraz ozdobi narożnik lub fotel. Oważ się i zacznij wprowadzać sztruks do swojego wnętrza. Gwarantujemy, że nie pożałujesz.

</p

Przeczytaj także:

https://makehome.pl/blog/102_zaslony-do-salonu.html

https://makehome.pl/blog/99_domowe-biuro.html

https://makehome.pl/blog/46_regal-z-pomyslem.html

Menu

Ustawienia

Stwórz darmowe konto, aby zapisywać ulubione produkty.

Zaloguj się / Rejestracja