Fotel Chesterfield - klasyka gatunku

Dodany dnia6 lat temu
Ulubione0

Fotel Chesterfield – wywodzi się z klasycznego, angielskiego stylu. Kojarzy się głównie ze skórzanymi obiciami, pikowaniem i bogactwem. Oczami wyobraźni umiejscawiamy go w  klubach dla dżentelmenów, salonach ludzi najbogatszych czy starodawnych bibliotekach. Jego nowe oblicze może nas jednak mocno zaskoczyć.

Historia powstania

Historia tego mebla nierozerwalnie wiąże się z Philipem Dormerem Stanhope’em, czwartym hrabią Chesterfield, który żył w latach 1694-1773. Legenda głosi, że to on jest odpowiedzialny za stworzenie pierwszej skórzanej wersji z głębokimi pikowaniami, nisko osadzoną podstawą oraz guzikami. Podobno zażyczył sobie od zaprzyjaźnionego rzemieślnika wykonania wygodnego siedziska, które dodatkowo będzie godne gentlemana, przy jednoczesnym zachowaniu prostej, dostojnej postawy. Ponieważ w tamtych czasach głównym materiałem wykończeniowym była skóra naturalna, nie było wątpliwości, z czego powstanie. Dopiero w XX wieku zastąpiono ją różnego typu tekstyliami. 

Nie brakuje też zwolenników teorii, że Philip Stanhope – jako zamożny polityk i członek elity społeczeństwa, kreował trendy tamtych czasów. W związku z tym powstała druga opowieść, która może wyjaśniać rozpowszechnienie fotela Chesterfield. Będąc na łożu śmierci, hrabia miał powiedzieć do swojego lokaja: „daj krzesło Panu Dayrolles”, który był jego chrześniakiem. Lokaj spełnił prośbę swojego pana, a Dayrolles po otrzymaniu krzesła, wystawił je w publicznym miejscu, aby przechodzący ludzie mogli je podziwiać. W ten sposób społeczeństwo czerpało inspirację z dobrego stylu swojego hrabiego, wzorując się na jego projekcie i rozpowszechniając je jako ikonę stylu.

Trzecia historia prowadzi nas do Paula Fleminga, który otrzymał prawa autorskie do produkcji mebli Chesterfield. Jednak nawet on nie wiedział, skąd tak naprawdę wzięło się to określenie.

Meble w stylu Chesterfield bardzo szybko osiągnęły miano wyszukanych i wytwornych, kojarzonych z wysoką klasą. Do rozprzestrzenienia się mody na nie, przysłużyło się Imperium Brytyjskie, podbijając kolejne kolonie i zabierając w podróż swoje ulubione przedmioty. Dzięki temu Chesterfieldy zostały ikonami stylu m.in. w Kanadzie, Indiach czy Australii. W Kanadzie meble tego typu zakorzeniły się tak mocno, że określeniem Chesterfield nazywano każdą sofę, bez względu na to, jaki to naprawdę był model. 

Charakterystyka mebla

Najbardziej charakterystyczne elementy, dzięki którym odróżnimy klasyczne fotele typu Chesterfield od innych, to liczne guziki, które tworzą pikowania na podłokietnikach i oparciu, a także równa wysokość siedziska i boczków, które są dodatkowo zaokrąglone. Przez te wszystkie lata towarzyszyły głowom państw, politykom i gwiazdom rocka. Tradycyjny fotel Chesterfield wykonany jest z naturalnej skóry licowej, barwionej na kolor brązowy lub czarny, a guziki obciągnięte są materiałem w tym samym odcieniu. Wierzch podłokietników jest spłaszczony i usztywniony tak, by mógł służyć zamiast stolika do ostawienia szklanki albo odłożenia książki.

fotel Chesterfield

Współczesna wersja fotela Chesterfield

Współcześnie jednak do pikowania można użyć guzików w kontrastowym kolorze, a sam fotel z łatwością dostosować do swojego wnętrza. Dziś na obicie używa się najczęściej aksamitu, alcantary czy nubuku w popularnych odcieniach ciemnej zieleni czy wiśniowej czerwieni. Niekiedy meble te stawia się na nóżkach, aby nadać im nieco lekkości.

Fotel Chesterfield to przede wszystkim idealny mebel do wnętrz w stylu angielskim. Meble tego typu to jednak idealne wyposażenie każdego wnętrza. Jego nowe wydanie odnajdzie się w salonie o chłodnym, skandynawskim charakterze, zacisznej bibliotece, pałacowym gabinecie, w którym współgrają z meblami wykonanymi z egzotycznych gatunków drewna, ale także w pomieszczeniach w stylu loftowym, jako kontrast do surowości i minimalizmu. Sprawdzi się również w pomieszczeniach w  stylu glamour. 

Przeczytaj także:

https://makehome.pl/blog/70_salon-w-stylu-angielskim.html

https://makehome.pl/blog/66_klasyczna-elegancja.html

https://makehome.pl/blog/48_salon-w-odcieniach-granatu.html

Menu

Ustawienia

Stwórz darmowe konto, aby zapisywać ulubione produkty.

Zaloguj się / Rejestracja