Jak zrobić wiszącą półkę z tkaniny?

Dodany dnia3 lat temu
Ulubione0

Półka z tkaniny ma niezaprzeczalną przewagę nad tradycyjnymi rozwiązaniami – można łatwo zmieniać jej miejsce, sprawdzi się zarówno na drzwiach jak i na boku szafy, zajmuje mało miejsca, a spokojnie pomieści książki lub gazety, no i można poszaleć z wzorami.

Do wykonania takiej półki potrzebujemy:

 • Cztery kawałki tkaniny o wymiarach 50 x 70 cm
 • Cztery listewki o przekroju koła – każda długości 50 cm
 • Osiem wkrętów zakończonych kółeczkiem
 • Cztery kawałki sznurka po 2 m każdy (sznurek bawełniany o średnicy 0,5 cm, taki jak do makramy)
 • Klej do tkanin lub klej na gorąco, a jeżeli potrafisz szyć – maszynę do szycia
 • Miarkę krawiecką, nożyczki
KROK 1. Przygotowanie listewek

W każdym markecie budowlanym na dziale drewno dostaniemy gotowe sosnowe listewki – wałki. Wybieramy te o średnicy ok 1 cm – w sumie potrzebujemy 2 mb listewki, którą potem potniemy na odcinki 50 cm. Listewki wygładzamy papierem ściernym, zwracając uwagę na końcówki, bo one będą widoczne.

KROK 2. Wkręcanie kółeczek

Szukamy jak najmniejszych wkrętów zakończonych kółeczkiem o średnicy ok. 8-10 mm. Podczas wkręcania musimy uważać, żeby nie pękło nam drewno, dlatego polecam najpierw małym gwoździkiem zrobić dziurkę, a dopiero potem wkręcić kółeczko.

KROK 3. Wybór tkanin

Jeżeli będziemy tkaninę łączyć za pomocą kleju to nie może ona być zbyt gruba, ale unikajmy także cienkiej bawełny tzw. pościelowej. Najlepszym wyborem będą cieńsze tkaniny tapicerskie, o gramaturze ok 200 g/m2.

tkaniny

Warto dobrać dwa rodzaje tkaniny – będzie widoczna zarówno ta zewnętrzna jak i wewnętrzna. Poniżej kilka przykładów połączeń kolorystycznych z warsztatów:

wieszaki z warsztatów OIOM

KROK 4. Przygotowanie „półek” z tkaniny

Klejenie tkaniny

Korzystałam zarówno z tradycyjnego kleju do tkanin (firmy Gudmann), jak i kleju na gorąco i szybszą oraz bardziej ekonomiczną metodą jest klej na gorąco.

 • Zaczynamy od prostokątów tkaniny, która będzie na zewnątrz wieszaka. Podwijamy dłuższe krawędzie na ok 1-1,5 cm i przyklejamy.
 • Na krótszym boku kładziemy listewkę i zaginamy tkaninę do środka, tak aby patyczek znalazł się w tulejce. Tkaninę przyklejamy.
 • To samo robimy z drugim końcem i drugim kawałkiem tkaniny zewnętrznej.
 • Ostatnim etapem jest wyklejenie półek tkaniną wewnętrzną. Zaczynamy od jednego rogu, w którym układamy podwiniętą z obu stron tkaninę i przyklejamy. Następnie podwijamy wszystkie krawędzie i łączymy oba kawałki tkaniny. Wewnętrzna tkanina będzie dłuższa, więc można ją w trakcie klejenia dociąć, aby nie zawijać zbyt dużo do środka.

przygotowanie wieszaków

KROK 5. Montaż wieszaka

Wiążemy sznurki w jeden wspólny supeł i dzielimy na dwie wiązki (w każdej po 2 sznurki). Sznurek będziemy prowadzić po bokach wieszaka przeciągając go przez kółeczka.

montaż wieszaka

Wiązanie sznurków wydaje się skomplikowane, ale w rzeczywistości jest dość proste. Chodzi o zawiązanie supełków wokół kółeczek na takiej wysokości, aby powstała kieszonka z tkaniny (plecy kieszonki są dłuższe, przód krótszy). Obie kieszonki powinny mieć zachowany taki sam układ.

wiązanie sznurków

 • Przeciągamy oba sznurki przez pierwsze kółeczko – z obu stron pierwszej kieszonki
 • Przeciągamy oba sznurki przez kółeczko w drugim patyczku (tym, który będzie z przodu) i ustawiamy sobie głębokość półki. Zawiązujemy jeden ze sznurków. To samo robimy z drugiej strony, pilnując aby supełki były na tej samej wysokości.
 • Bierzemy drugą kieszonkę i ponownie przeciągamy oba sznurki przez kółeczko górnego patyczka, a następnie związujemy na nim supełek jednym ze sznurków. 
 • Przeciągamy sznurki przez drugi (przedni) patyczek i znowu wiążemy supełek. To samo robimy po drugiej stronie.
 • Na końcu możemy doczepić chwosty, pompony, albo inne dekoracje naszego wieszaka.

Prezentowane wieszaki zostały wykonane przez członków internetowej społeczności OIOM - Oddział Intensywnej Odnowy Mebli podczas warsztatów. Tutorial przygotowała prowadząca warsztaty Małgorzata Budzich, autorka bloga ODNAWIALNIA.

Przeczytaj także:

https://makehome.pl/blog/84_jak-zrobic-poduszki-w-stylu-glamour.html

https://makehome.pl/blog/85_jak-uszyc-zaslony-na-tasmie.html

https://makehome.pl/blog/79_jak-zrobic-lapacz-snow.html

Menu

Ustawienia

Stwórz darmowe konto, aby zapisywać ulubione produkty.

Zaloguj się / Rejestracja