Oświetlenie do sypialni
Sypialnia to nie tylko miejsce do spania, choć na tę czynność poświęcamy przecież blisko połowę swojego życia; to także przestrzeń, w której odpoczywamy, leniuchujemy, czytamy, często też prowadzimy ważne i długie rozmowy. To też najbardziej prywatne miejsce w naszym domu, gwarantujące intymność i spokój.
Co zrobić aby było ono przytulne, kuszące do odpoczynku?
Zdecydowanie na atmosferę w naszej sypialni oprócz mebli, tekstyliów ma wpływ dobór odpowiedniego oświetlenia. Światło potrafi zdziałać cuda: kreuje klimat, eksponuje detale wyposażenia, wzory, kolorystykę.
Jakie oświetlenie zatem wybrać? Lampy stołowe czy może lampę podłogową? Co zrobić aby z jednej strony wprowadzić przytłumiony, klimatyczny półmrok a z drugiej mieć możliwość zagłębienia się w lekturze przy odpowiednim poziomie doświetlenia?
Aby optymalnie dobrać oświetlenie należy przemyśleć jakie funkcje spełnia dla nas sypialnia, na czym nam najbardziej zależy. Prawidłowo zestawione ze sobą lampy powinny spełniać nie tylko nasze praktyczne oczekiwania, ale również być wyjątkowym elementem dekoracyjnym.
W sypialni tak jak w każdym innym pomieszczeniu potrzebne jest oświetlenie centralne. Jest ono niezbędne i podstawowe a jego rolą jest równomierne rozświetlanie przestrzeni. Taką funkcję mogą pełnić zarówno lampy wiszące czy lampy sufitowe tzw. plafony. Lampy sufitowe sprawdzą się idealnie w małych pomieszczeniach. Na lampy wiszące, duże, efektowne żyrandole mogą sobie pozwolić tylko posiadacze dużej przestronnej sypialni. Przekrój zarówno lamp sufitowych jak i wiszących jest ogromny – od klasycznych, stylowych po loftowe czy w stylu glamour.
Obok oświetlenia centralnego w sypialni niebagatelną rolę odgrywa oświetlenie dodatkowe czyli przeróżne lampy stołowe, lampy ścienne czy lampy podłogowe.
Najbardziej standardowym rozwiązaniem są lampy stołowe stawiane na szafkach nocnych obok łózka. Taka opcja oprócz dekoracyjno – klimatycznej funkcji pozwoli nam zaaranżować oświetlenie punktowe umożliwiające np. czytanie książek. Należy pamiętać, że każda z lamp musi być tak dobrana aby oświetlała jedynie połowę łóżka małżeńskiego a światło nie przeszkadzało drugiej osobie.
Jeśli w sypialni nie ma miejsca na szafki nocne, podobną funkcję mogą pełnić kinkiety zamontowane na ścianie tuż nad łóżkiem. Warto pomyśleć o zamontowaniu lampy ściennej, który ma możliwość regulacji kierunku światła. W najnowszych trendach wnętrzarskich można zaobserwować, że coraz częściej zamiast klasycznych kinkietów obok łóżka pojawiają się dwie identyczne nieduże lampy wiszące spuszczone po obu stronach łóżka z sufitu.
Kolejną możliwością aranżacji oświetlenia w sypialni są lampy podłogowe. Lampy te poprzez swoje gabaryty są niezwykle wyrazistym elementem wystroju sypialni i dlatego warto dokładnie przemyśleć ich dobór. Lampa podłogowa znajdzie również swoje praktyczne zastosowanie w sypialni na przykład obok fotela, w którym również można się zrelaksować. Nowoczesne designerskie lampy najczęściej mają ruchome elementy pozwalające elastycznie dostosować kierunek światła.
Jeśli uda się odpowiednio skomponować oświetlenie w sypialni z pewnością nabierze ona wyjątkowego klimatu oraz charakteru a nam pozwoli i w pełni cieszyć się tą wyjątkową, miłą i przyjemną przestrzenią bez żadnych ograniczeń. Kolorystyka, forma, faktura lamp oraz ich styl to tylko kwestia naszych upodobań i gustu.
Przeczytaj także:
https://makehome.pl/blog/101_styl-hygge-we-wnetrzu.html