Jak zrobić abażur?

Dodany dnia3 lat temu
Ulubione0

Stare lampy często mają świetny kształt i niezłe podstawki. Niestety najszybciej niszczą lub po prostu starzeją się i żółkną  abażury. Ale naprawdę nie warto takich lamp z miejsca się pozbywać. W domowych  warunkach bez szycia przy użyciu jedynie pistoletu do kleju, można zrobić samodzielnie nowy, elegancki mundurek dla lampy staruszki. Mało tego, najprawdopodobniej większość potrzebnych materiałów macie w domu. 

Ciekawa lampa przed renowacja abażura

Potrzebne materiały:

  • Stara lampa z abażurem
  • Elegancka tkanina o welurowym wykończeniu 
  • Pistolet do klejenia na gorąco 
  • Tapicerskie taśmy ozdobne: cienką i z frędzlami 
  • Nożyce 
  • Klej w sprayu

1. Rozbieranie lampy 

Zaczynamy od delikatnego rozpruwania, a właściwie rozklejenia abażuru. Zazwyczaj jego metalowe elementy, przymocowane do  górnego i dolnego obwodu są klejone oraz zszyte tak, żeby finalnie lampa tworzyła ścięty stożek. Odklejamy je od plastikowej części i uważamy, żeby się nie zdeformowały. Oba metalowe elementy - dolna obręcz i górna, z „nasadką” na żarówkę, jeszcze się przydadzą, podobnie jak pozostałe części lampy. 

Rozbieranie lampy

2. Odklejanie materiału

Abażury zazwyczaj robione są z tworzywa sztucznego, należy się więc pozbyć wierzchniej warstwy materiału, która z czasem żółknie albo szybko się brudzi i zastąpić ją nową tkaniną. W tym celu delikatnie zrywamy materiał i odklejmy go od plastikowej podstawy.

Ważne jest, żeby zachować ten plastikowy szablon możliwie w jak najlepszym stanie. Nadaje on bowiem kształt abażurowi i usztywnia go. Zanim przystąpimy do dalszej pracy, plastik warto oczyścić i odtłuścić.

Odklejanie materiału ze starego abażura

Odklejanie starego materiału

Odklejanie starego materiału

3. Wycinanie materiału i klejenie

Wybrany materiał o strukturze weluru wycinamy dokładnie pod wymiar plastikowego szablonu. Następnie za pomocą uniwersalnego kleju w sprayu przyklejamy tkaninę. Na jednej z krawędzi szablonu odcinamy 0,5-1 cm pasek materiału. Dzięki temu  całość będzie można skleić, tak by na wierzchnim materiale nie było śladu. Sklejamy szablon klejem na gorąco tak, aby uzyskać formę ściętego stożka. 

wycinanie materiału

Klej w spraju

Przyklejanie tkaniny

Wycinanie wąskiego paska

Sklejanie szablonu

Tworzymy kształt stożka

4. Przyklejanie do metalowych stelaży

Tak przygotowany stożek przyklejamy za pomocą kleju na gorąco do metalowych stelaży. Łatwiej jest zacząć od górnej obręczy. Dobrze jest użyć kleju, który klei też w niskich temperaturach. Jeśli takiego nie macie, nie szkodzi. Nagrzejcie pistolet i odłączcie go od prądu, po chwili kiedy klej jest jeszcze płynny, ale już nie tak gorący zacznijcie kleić. 

Dzięki temu klej nie będzie spływał po tworzywie i lepiej sklei stelaż z formą abażura. 

Dokładnie ten sam proces powtarzamy w przypadku dolnej, szerszej metalowej obręczy.

Przyklejanie stelaża

Przyklejanie stelaża

5. Ozdabianie

My naszą lampę chciałyśmy zrobić nieco w stylu barokowo-buduarowym, więc ozdabiamy ją jedwabnymi taśmami tapicerskimi, które przyklejamy do krawędzi abażuru również za pomocą kleju na gorąco. 

Ozdoby

Ostatnie szlify

Wykończenie abażura

Już prawie gotowa!

Teraz wystarczy zamontować abażur na podstawie lampy i voila! 

Lampa z nowym abażurem

Materiał przygotowały dla Was blogerki DIY - Majsterki, trzy dziewczyny, które uwielbiają otaczać się oryginalnymi rzeczami, a w wolnych chwilach dają zużytym przedmiotom nowe życie. 

Przeczytaj także:

https://makehome.pl/blog/85_jak-uszyc-zaslony-na-tasmie.html

https://makehome.pl/blog/79_jak-zrobic-lapacz-snow.html

https://makehome.pl/blog/82_jak-zrobic-wiszaca-polke-z-tkaniny.html

Menu

Ustawienia

Stwórz darmowe konto, aby zapisywać ulubione produkty.

Zaloguj się / Rejestracja