Jak zrobić las w słoiku? Kaktusy i sukulenty

Dodany dnia3 lat temu
Ulubione1

Las w słoiku to jeden z najmocniejszych wnętrzarskich trendów tego roku. Gotowe rozwiązania są dość kosztowne, ale nie ma żadnego problemu, by zrobić taką żywą ozdobę samodzielnie. Dziś przedstawiamy las w słoiku w wydaniu półpustynnym, czyli wypełniony kaktusami i sukulentami. 

Co będzie nam potrzebne do stworzenia lasu w słoiku z kaktusami i sukulentami?

las w słoiku - sukulentu

  • Oczywiście najważniejsze są roślinki :) W naszym przypadku to: kaktus z ciekawymi czerwonymi igłami, wilczomlecz (euphorbia - uwaga, niektóre gatunki tej rośliny wydzielają trującą substancję, która po dostaniu się do oka może wywołać nawet czasową ślepotę), eszeweria (echeveria) oraz tzw. żywe kamienie, czyli lithopsy.
  • Ziemia do sukulentów - odpowiednia ziemia jest kluczowa dla kondycji naszych roślinek. Zazwyczaj zawiera od razu nawóz, któray wystarcza roślinom na kilka pierwszych tygodni.
  • Dekoracyjne kamienie - drobne, najlepiej białe. Poza funkcją ozdobną zapewaniają także odpowiedni drenaż wilgoci.
  • Odżywka (niekoniecznie musisz jej używać, jeśli ziemia, którą wybrałeś zawiera wstępną dawkę nawozu) - przy się także na później.
  • No i coś, bez czego cała ozdoba nie byłaby tak urokliwa, czyli SŁOJE :)
  • Warto pamiętać też o zabezpieczeniu powierzchni np. za pomocą gazet oraz dłoni - kaktusy nie są dla nich zbyt przyjazne. W tej roli sprawdzą się ogrodniczne rękawiczki.

Przygotowanie podłoża

Zaczynamy oczywiście od dokładnego umycia i wytarcia słojów - po zasadzeniu roślin - zwłaszcza tych kłujących - ich czyszczenie będzie utrudnione. 

słoje

Słoje wycieramy do sucha, najlepiej za pomocą ręcznika papierowego lub ściereczki z mikrofibry - po to by nie zostawić smug i włosków wewnątrz dekoracji. 

ozdobne kamyczki - las w słoiku

Na dno słojów wysypujemy ozdobne kamyczki. Dzięki temu słój będzie wyglądał efektownie, a dodatkowo zapewnimy ziemi odpowiedni drenaż. Z uwagi na to, że będziemy sadzić sukulenty, a więc słoje nie będą zamykane (to uśmierciłoby te rośliny!) nie musimy dodawać węgla aktywnego. 

ziemia do sukulentów - las w słoiku

Na kamienie układamy ziemię i przygotowujmy w niej zagłębienia pod rośliny. Uwaga, to newralgiczny moment! Bardzo łatwo przy tej czynności ubrudzić słoje - jeśli to nam się przydarzy, koniecznie wyczyśćmy słoje przed wsadzniem roślin. 

Sadzenie kaktusów i sukulentów w słoju

Czas na finał! W naszych słojach lądują rośliny. Oczywiście najwięcej trudności dostarczył nam ten czerwony egzemplarz - okazało się, że jego kolce przebijają nawet rękawice ogrodnicze. Ale dla chcącego nic trudnego - po chwili słoje były już gotowe :)

słoje z sukulentami

Przeczytaj także:

https://makehome.pl/blog/84_jak-zrobic-poduszki-w-stylu-glamour.html

https://makehome.pl/blog/79_jak-zrobic-lapacz-snow.html

https://makehome.pl/blog/81_jak-zrobic-memory-board.html

Menu

Ustawienia

Stwórz darmowe konto, aby zapisywać ulubione produkty.

Zaloguj się / Rejestracja